حضرت علی (ع): رستگار شد آنکه کار امروزش را سامان داد و کوتاهی دیروزش را جبران کرد
حدیث
تاریخچه منطقه 11: منطقه 11شهرداری تهران از بخشهای مرکزی کلان شهرتهران است . سابقه شکل گيری بافتهای مسکونی به اولين تجديد حيات تهران دردهه 1280 ه .ق باز می گردد و مقارن آن سالهاست و به پيکره سنتی شهر تهران مربوط می شود . بدون شک رونق،توسعه وشکل گيری ساختارهایاصلی منطقه مربوط به دوران پهلوی اول است بين سالهای 1304تا1320 که به تدريج اين عناصريادرمحدوده کنونی منطقه 11 ويادرجوارآنشکل گرفته است(عناصریچونراهآهن،دانشگاهپادگان،بيمارستان و پارک شهر) بطورکلی تا سال 1342 بخشهای مهمی ازمنطقه 11 ازمناطق مرفه نشين و پررونق تهران محسوب می شد.اما همزمان به لحاظ موقعيت مرکزی منطقه، فعاليتهای کارگاهی و بازارهای تخصصی دربخشهای شمالی منطقه رونق می يابند.
جغرافیای محله : محله هلال احمر که به نام خیابان هلال احمر خوانده می شود به نام بوستان و میدان رازی نیز شناخته می شود. این محله در ضلع شرقی حصار دارالخلافه ناصری تهران قرار دارد که پس از تخریب آن حصار در سال های 1307و1311 در پیوند با شهر قرار گرفت. زمین های این محله در بیرون از دروازه های قزوین و گمرک و بر سر راه تهران به قزوین (در مسیر بریانک و جی) و امامزاده معصوم قرار داشته است. بخش قابل توجهی از این محله را بوستان بزرگ رازی و ساختمان های شهرداری منطقه 11 و نیز بیمارستان فارابی در برگرفته است. محله امروزی هلال احمر به طور متوسط 1130 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و حدود امروزی آن چنین است : از شمال به تقاطع خیابان کارگر جنوبی و میدان قزوین تا بزرگراه نواب، از شرق به خیابان کارگر جنوبی تا حد فاصل میدان قزوین تا میدان رازی، از جنوب خیابان هلال احمر محدود می شود و همسایگان آ ن عبارتند از محله های مخصوص و دخانیات در شمال، محله های نفت و عباسی در جنوب، محله قلمستان در شرق در منطقه 11 و محله امامزاده معصوم در غرب منطقه 17.
پیشینه تاریخی : با گسترش شهر تهران در زمان ناصرالدین شاه، برج و باروی شاه تهماسبی ( مانده 961 قمر) را خراب کرده و با خاک آن خندق های اطراف بارو را پر کردند. سپس شهر تهران را به صورت هندسی، یک هشت ضلعی گسترش دادند و 12 دروازه در اطراف آن احداث کردند. دروازه قزوین در ورودی خیابان قزوین و پایین تر از آن دروازه گمرک ساخته شد. دروازه های جدید به سبک معماری صفوی ساخته که با کاشیکاری های براق و متنوع تزیین شده بود. با روی کار آمدن رضاشاه و افزایش جمعیت تهران، دروازه ها و حصار شهر خراب شد. به جای حصار شرقی شهر خیابان 30 متری نظامی پدید آمد که امروزه کارگر جنوبی خوانده می شود. در گذشته در محله، جوی آبی جریان داشته که آب آن از محله دخانیات می گذشته است که معروف به کوچه آب دخانیات بوده است؛ گویا این جوی آب از آب کرج که از میانه بلوار کشاورز می گذشته است، جدا شده بود. در مسجد کوچه جعفر سخا نیز آسیابی بوده است که گواه از قدمت محله دارد. این محله در اواخر دوره قاجاریه مسکونی شد و چون بر سر راه قزوین قرار داشت، جمعیت زیادی از مهاجران در آن ساکن شدند. با تخریب باروی شهر، به تهران وصل شد و در آن طرح جدیدی از زندگی توام با فساد پی ریزی شد که به نام تهران نو و قلعه تهران نو، شهرت یافت. آن مکان در بهمن ماه 1357 توسط مردم انقلابی تخریب شد.
اماکن عمومی و شاخص: فرهنگسرای رازی از مهم ترین فرهنگسراهای تهران، در کنار بوستان، دریاچه مصنوعی، شهربازی و دیگر امکانات رفاهی و تفریحی، مهم ترین مکان عمومی محله است. در محله هلال احمر، شش مسجد و پنج پایگاه بسیج وجود دارد. برخی از گاراژهای موجود در محله در گذشته کاروانسرا بوده و در زمان پهلوی و پس از انقلاب اسلامی، تغییر کاربری داده و مبدل به گاراژهای فعلی شده است. بوستان رازی و شهرداری منطقه 11 مهمترین اماکن این محله به شمار می روند.
جمعیت و ساکنان محله : تعداد زیادی از اقوام سومرینی از توابع شهرستان اردبیل ، و شمار قابل توجهی از کردها و مشهدی ها در محله حضور دارند. همچنین درصدی از ساکنان نیز از اتباع کشور افغانستان هستند. وجود بوستان رازی از مهم ترین مشخصه های کالبدی محله است که محل حضور مردم به ویژه در پایان هفته است. این امر باعث تحولات اجتماعی موثری در محلات همجوار شده است. جمعیت محله هلال احمر، در سر شماری سال 1385، به تعداد 8894 تن در 2687 خانوار بوده است.
منطقه 11 در یک نگاه

منطقه 11 شهرداری تهران از شمال  به  میدان انقلاب  و خیابان آزادی , از شرق  به خیابانهای وحدت اسلامی و  حافظ  ,  از جنوب  به  میدان راه آهن  و خیابان شوش  و از غرب به خیابانهای شهید نواب صفوی و شهید ابراهیمی (عباسی ) و میدان حق شناس محدود می شود .

مساحت این منطقه   12/6 کیلومتر مربع می باشد که حدودا"  8/1 % از مساحت کل تهران را شامل می شود .

منطقه 11  از 4 ناحیه  و 19 محله با جمعیتی حدود 280 هزار نفر تشکیل شده است .

از ویژگیهای خاص منطقه 11 وجود مراکز مـهم سیاسـی  و نظامـی  مانند  بیت مقام معظـم رهبـری , نهـاد ریاست جمهـوری , شـورای نگهبـان , شورای عالـی امنیـت , سازمان بازرسـی کل کشـور می باشد .

همچنین سفارتخانه کشورهای ایتالیا , فرانسه , لبنان , ارمنستان  و نیز چندین پـادگان نظامـی  که در این منطقه قرار دارند باعث شده همواره این منطقه پذیرای مهمانان خارجی و تردد آنها باشد و موقعیت استراتژیکی را به این منطقه بخشیده است .

وجود مراکز مهم  اقتصادی  و بازارهای تخصصی با عملکرد فرامنطقه ای و فراشهری مانند تولید و فروش لوازم خودرو , انواع پیچ و مهره و ابزار آلات , بورس مواد غذایی پوشاک و البسه , لوازم صوتی و تصویری , مراکز نشر کتاب سراسری , مراکز مهم دانشگاهی و علمی از جمله دانشگاه تربیت معلم , جهاد دانشگاهی , دانشــــکــده علامه طباطبایی , دانشگاه جنگ دانشکده افسری و دامپزشکی ارتش و همچنین وجود یکصد مسجد و اماکن مهم آموزش کشوری در منطقه 11 بدان مرکزیت خاصی داده است .

وجود معابر اصلی و میادین مهم بالاخص ایستگاه راه آهن که محل تلاقی کلیه ریلهای کشور می باشد باعث شده حجم بسیار بالایی از مسافر  در  این  محل خارج و وارد شوند و نیز باعث تردد روزانه دو میلیون مسافر در سطح منطقه می گردد که اغلب جهت رسیدن به سایر مناطق شهری و یا انجام امور اداری خود از معابر این منطقه استفاده می نمایند .

وجود بافت کهن و قدیمی از جمله انواع گاراژها ی قدیمی با قدمت 50 ساله و دیگر ابنیه آن لزوم انجام امور عمرانی و نوسازی در منطقه 11 را دو صد چندان نموده است .

منطقه 11  از نظر تاریخی یکی از مناطق مهـم  میـراث فرهنگـی  به  شمار می آید که از جمله می توان به دروازه قزوین , بـاغ شـاه  , خیابان شیخ هادی و  خیابان منیریه اشاره نمود .