حضرت علی (ع): رستگار شد آنکه کار امروزش را سامان داد و کوتاهی دیروزش را جبران کرد
حدیث
در باره مرکز

خانه فرهنگ حر:

خانه فرهنگ حر در ضلع شمال شرقی میدان حر ، یکی از قدیمتی ترین میدانهای تهران واقع گردیده. این مرکز از نظر موقعیت جغرافیایی قابل دسترسی به کلیه خیابانهای منتهی به کارگر جنوبی و خیابان امام خمینی (ره) است.

 

 موقعیت جغرافیایی  :

نزدیکی مراکز مهم دولتی :

بیت مقام معظم رهبری ، نهاد ریاست جمهوری ، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان، دانشگاه نظامی امام علی (ع) به این مرکز موقعیت ویژه ای بخشیده است .

 

پیشنیه ی تاریخی  :

بدون شک مراکزی که حدودا ده سال از عمر کاریشان می گذرد پیشینه ی تاریخی نخواهند داشت ولی به دلیل مجاورت این مرکز با میدان حر و ارزش تاریخی این میدان باید گفت : یکی از دروازه های قدیمی تهران به نام دروازه باغ شاه در محل جنوب غربی میدان قرار داشته است که با فاصله اندکی از دروازه قزوین (محل فعلی میدان قزوین ) حریم ورودی شهر را به وجود آورده است. این مکان در سال 1376 پس از بازسازی تبدیل به خانه فرهنگ حر و کتابخانه شهید قدیریان گردید . این مجموعه با مساحت زیر بنایی بالغ بر 475 متر مربع خدمات فرهنگی هنری خود را به شهروندان ارائه می نماید . زیر بنای مفید خانه فرهنگ بالغ بر 250 متر مربع بوده و مابقی آن کتابخانه شهید قدیریان می باشد.

نقاط قوت :

موقعیت فیزیکی خانه فرهنک حر در شهر تهران باعث گردید ارائه خدمات به خارج از محدوده محله تمایل پیدا نماید و بسیاری از شهروندان به دلیل سهولت رفت و آمد از نقاط دور این مرکز را برای استفاده فرهنگی انتخاب می نمایند . این مرکز در حال حاضر بالغ بر 35 رشته ی آموزشی را دارا ست.  و برنامه های فرهنگی هنری خود را نیز در قالب اهداف و اولویت های سازمانی بصورت فصلی مصوب و رایگان در اختیار علاقمندان قرار می دهد .

کتابخانه شهید قدیریان  :

این کتابخانه با مساحتی بالغ بر 250 متر مربع و در تمامی زیر گروه های سنی امکان ارائه خدمات را دارا می باشد .

 

بخش های مختلف این کتابخانه عبارتند از :

الف ) بخش ویژه کودک و نوجوان با کتب متنوع و زیبا برای کودکان

ب ) بخش کتاب های عمومی در زیر گروه های مذهبی – علمی – هنری – تاریخ و روان شناسی و علوم اجتماعی

ج ) بخش کتب مرجع که شامل کتاب های بسیار قوی مرجع در زمینه های مختلف می باشد .

د) بخش نرم افزارهای مرتبط : این بخش دارای لوح های فشرده –نمایه و ..برای استفاده از کاربران در زمینه های تحقیقاتی و پژوهشی  است.

ه) قرائت خانه با گنجایش 30 صندلی در مجموع کتابخانه شهید قدیریان با مخزنی بالغ بر 28000 کتاب فعالیت خود را از ساعت 8 صبح تا 8 شب ادامه می دهد  .

 

لازم به ذکر است روزهای زوج مخصوص خانمها و روزهای فرد مخصوص آقایان است .

. . . . . . . . . . . . . . . .