حضرت علی (ع): رستگار شد آنکه کار امروزش را سامان داد و کوتاهی دیروزش را جبران کرد
حدیث
نمایش خبر

جشنواره بزرگ موسیقی«نغمه‌ها و مناقب علوی» در فرهنگسرای رازی برگزار شد

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
جشنواره بزرگ موسیقی«نغمه‌ها و مناقب علوی» در فرهنگسرای رازی برگزار شد

مقام مولا(ع) در موسیقی‌های محلی و منطقه‌ای

جشنواره «نغمه‌ها و مناقب علوی» با حضور گروه‌های موسیقی از استان‌های آذربایجان شرقی وآذربایجان غربی، کرمانشاه، خراسان رضوی و جنوبی، گلستان، گیلان و خوزستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای رازی، جشنواره «نغمه‌ها و مناقب علوی» در روزهای جمعه و شنبه(17 و 18 شهریور) همزمان با عید سعید غدیر خم در فرهنگسرای رازی  و با حضور هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی و آیینی ایران و اجرای گروه‌های موسیقی موسوم به «غدیرخوانی محلی» برگزار شد.

در این مراسم اکبر بختیاری، مدیر فرهنگی- هنری منطقه 11 تهران و مدیر فرهنگسرای رازی با تبریک عید سعید غدیر خم اظهار کرد: برای من و مجموعه فرهنگسرای رازی افتخار بزرگی بود که در این دو شب میزبان شما شهروندان و شیفتگان اهل بیت بودیم، هدف ما از برگزاری این جشنواره شناساندن بیشتر غدیر‌خوانی به جامعه بود.

بختیاری با بیان اینکه عید سعید غدیر خم دارای جلوهای ویژه‌ای در حوزه موسیقی و شعر است، گفت: در این دو شب سعی شده با حضور استاد هوشنگ جاوید و گروه‌های موسیقی از سراسر کشور با ابعاد این آیین آشنا شویم. این گروه‌ها از شهرستان‌های مختلف به تهران آمده‌اند و در این دو شب فقط در فرهنگسرای رازی برنامه اجرا خواهند کرد.

مدیر فرهنگی-هنری منطقه 11 شهرداری تهران اضافه کرد: حسن این برنامه‌ها این بود که افراد توانمند از نقاط مختلف کشور در آن حضور داشتند. در ماه محرم نیز در پارک رازی مراسم تعزیه برگزار خواهد شد و همچنین در هفته دفاع مقدس «مانور عملیاتی دفاع مقدس» در پارک رازی برگزار می‌شود که غرفه‌هایی هم به همین مناسبت در این مجموعه برپا خواهد شد.

پس از صحبت‌های مدیر فرهنگسرای رازی، گروه تنبور نوازی «شاهو دالاهو» از استان کرمانشاه که در جشنواره «زاگرس‌نشینان»، «موسیقی پایداری کرمانشاه» و چند جشنواره ملی و محلی دیگر دارای مقام‌های برتر بودند به روی صحنه آمدند.

این گروه به سرپرستی فرخ یادگاری چند قطعه هنر تنبور نوازی در مقام ستایش ولایت امام علی‌(ع) اجرا کرد. به گفته یادگاری هدف شرکت این گروه در این جشنواره ابراز ارادت مردم منطقه دالاهو به حضرت علی‌(ع) بوده. سرپرست گروه شاهو دالاهو که در کرمانشاه مشغول تدریس به 300 هنرآموز است از برگزاری برنامه‌ای با حضور تمام هنرآموزان خود در آینده ای نزدیک در فرهنگسرای رازی خبر داد.

هنرمند بعدی مراسم از جنوب کشور بود؛ احمد حسن راهی مالکی، استاد قرائت قرآن، آوازهای عربی در شاخه‌های مختلف و خوانند موسیقی تلفیقی ایرانی از شهر اهواز هم یکی از هنرمندان موسیقی محلی غدیر خوانی بود. او در این بخش از برنامه چند قطعه آواز غدیریه و صلوات‌خوانی اجرا کرد.

در بخش دیگری از مراسم کوثر علی شهبازی معروف به «عاشیق سلجوق» به روی صحنه آمد. هوشنگ جاوید با بیان اینکه لقب عاشیق سلجوق را مردم به شهبازی داده‌اند، گفت: وقتی کسی در بین مردم معروف می‌شود مردم برای او لقب می سازند. عاشیق سلجوق یکی از بزرگان موسیقی عاشیقی ایران هست که سه دوره در موسیقی عاشیقی کشور آذربایجان، مقام اول عاشیق‌های جهانی را کسب کرده است.

به گفته استاد جاوید، عاشیق سلجوق به تمام آواز‌های موسیقی عاشیقی مسلط است و ترانه‌های زیبایی هم در دوره دفاع مقدس ساخته که در آن دوره از رادیو سراسری پخش شده است.

کوثرعلی شهبازی هم ضمن تشکر از مدیریت فرهنگسرای رازی، اظهار کرد: در میان عاشیق‌ها سه داستان وجود دارد؛ داستان حماسی، داستان محبت و داستان حقیقت. غدیریه از داستان‌های حقیقی ماست. در این عید عاشیق‌های ما در مجلس‌های مختلف آواز می‌خواندند که امروز این فرهنگ از دست رفته است و ما باید برای حفظ آن بکوشیم.

پس از این عاشیق سلجوق چند قطعه آذری در ستایش امام علی(ع) اجرا کرد، هنرمندی از استان گیلان، شهرستان تالش به روی صحنه آمد.

در میان تالشی‌ها آوازهای زیبایی به اسم دستان‌خوانی وجود دارد در این آوازها پند، حکمت و معنویت به وفور به چشم می‌خورد که یکی از بخش‌های آن حمدخوانی و مناقب است. استاد صمد حبیبی از شهرستان تالش هنرمند دستان‌خوان مراسم بود. استاد حبیبی که به مدت 25 سال خدمات فراوانی به تبلیغ و گسترش آوازهای تالشی کرده است و در حدود 10 جشنواره استاد برتر آواز شناخته شده است در این جشنواره دستان‌خوانی تالشی با موضوع غدیر اجرا کرد.

در بخش دیگری از این مراسم رضا کدخدایی از غزل‌خوانان معروف تهران به اجرای برنامه پرداخت و پس از آن گروه هنری از استان آذربایجان غربی، شهرستان مهاباد در آخرین اجرای شب نخست جشنواره قطعه‌هایی را در ستایش امام علی‌(ع) نواختند، در همین راستا، گروه هیوا به سرپرستی آزاد پاکزاد دو قطعه شنیدنی اجرا کردند.

شب دوم جشنواره موسیقی نغمه ها و مناقب علوی با اجرای غفور محمدزاده، خواننده، نوازنده و پژوهشگر موسیقی شرق خراسان آغاز شد. محمدزاده که از شهر تربت جام آمده بود به اجرای مقام‌هایی از موسیقی این منطقه پرداخت.

پس از آن گروه هیوا از شهرستان مهاباد، به سرپرستی آزاد پاکزاد که در شب نخست نیز اجرا داشتند به صحنه آمدند . با اجرای این گروه، مهری پاکزاد، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد در جمع هنرمندان گروه هیوا حاضر شد و در خصوص آهنگ‌های کردی که گروه در مدح حضرت علی(ع) اجرا کردند توضیحاتی ارائه داد. همچنین وی به تأثیر و نقش جلوه‌های شخصیت امام علی‌(ع) بر ادبیات فولکور کردی نیز اشاره کرد.

در ادامه، هنرمندی از دشت ترکمن، مهمان جشنواره بود؛ استاد خالد سعادتی که از شهرستان گنبد به فرهنگسرای رازی آمده بود به زبان ترکمنی چند قطعه مناقب علوی را اجرا کرد.

در بخشی از این جشنواره دو روزه جناب آقای بختیاری، مدیر فرهنگسرای رازی از سیدمحسن مصطفی‌زاده، شاعر و پژوهشگر ادبیات آیینی تجلیل کرد. مصطفی‌زاده با بیان اینکه یکی از معانی ولایت تکمیل شدن است، گفت: اگر در نظر بگیریم که اصول دین سه اصل دارد، امامت ضمیمه نبوت و عدل تکمیل‌کننده توحید است که همه گروه‌ها به آن معتقد هستند.

در ادامه گروه موسیقی نجوای کتول، از منطقه علی‌آباد کتول استان گیلان به اجرای چند موسیقی محلی پرداختند، استاد برزگر سرپرست این گروه موسیقی آیینی بود این گروه پیش از این توانسته بود در جشنواره موسیقی مناطق و نواحی ایران رتبه اول را کسب کند.

سپس بار دیگر به گروه تبریز رسید که روز گذشته نیز برنامه‌ای اجرا کرده بود، استاد کوثرعلی شهبازی که شب نخست غدیریه خوانده بود، در شب دوم به اجرای مناقب در مدح و ستایش حضرت علی (ع) پرداخت.

اجرای آخر این جشنواره نیز با گروه شاهو دالاهو از کرمانشاه بود، این گروه به سرپرستی فرخ یادگاری دو سال پیش در جشنواره ترنم بیداری، موسیقی پایداری کرمانشاه و جشنواره زاگرس‌ نشینان مقام اول را کسب کرده بود. یادگاری در پایان اجرای خود گفت: زمانی که از ما دعوت شد ما بلافاصله قبول کردیم، و هر جا که نام مولا علی (ع) می‌آید ما پیش‌قدم می‌شویم.

در بخشی از برنامه استاد هوشنگ جاوید با بیان اینکه جشنواره امسال «نغمه‌ها و مناقب علوی» به صورت تماشاخانه‌ای برگزار شده است، گفت: از سال آینده این جشنواره به صورت ملی و در ابعاد گسترده‌تر و رقابتی در فرهنگسرای رازی برگزار خواهد شد.

گفتنی است در حاشیه این مراسم، جشنواره «جعبه کفش» که سه سال است در فرهنگسرای رازی برگزار می‌شود نیز آغاز به کار کرد، هدف از این جشنواره کمک به دانش‌آموزان نیازمند تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) است و تا 28 شهریور ماه در این فرهنگسرا ادامه خواهد داشت.

>دسته بندی:گزارش
تعداد بازدید 137 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات